Ferences Világi Rend Magyarországi Közössége (FVR)
Belső egyházi jogi személy
Adószám: 18060827-1-41
1024 Budapest, Rómer Flóris utca 4.
OTP 1174 0054 2005 7970
Fő tevékenység: 9499 M.n.s. egyéb közösségi, társadalmi tevékenység
Cégjegyzékszám:01020000150
Egyházi bejegyzés: 0000/2012-123
Képviseli: Dániel Imre országos miniszter
Képviselet gyakorlásának müdja: önálló

Az “Ordo” (Rend) az Egyház jogi nyelvében „a közösségek szerves egyesülését jelenti, amelynek hívei formális aktussal kötelezik el magukat”, a teológiai értelemben pedig „a keresztény tökéletesség iskoláját, az evangéliumi élet formáját”. Azt, hogy jogi és teológiai értelemben igazi rend vagyunk, megerősíti a minket megalapító egyházi tekintély, nevezetesen a római pápa a bullákon keresztül, a Regula jóváhagyásával és számos megnyilvánulással az évszázadok során. A pápák kezdettől fogva jóváhagyták és elismerték Assisi Szent Ferenc Bűnbánók Rendjét, gyakran tagként is kapcsolódva hozzá (ne feledjük, hogy IX. Piustól XXIII. Jánosig minden pápát, sőt talán VI. Pál is ’harmadik rendi’ volt), és arról mint egy, mindenkinek ajánlott életformáról beszéltek.

A Ferences Világi Rend a krisztushívők hivatalos társulása, azaz közjogi személyiségű (CIC 116. sz.) alany, amelyet az illetékes egyházi hatóság (CIC 301. sz.) állított fel, amely esetünkben az a Szentszék (312. CIC), amely nemzetközi természetű, és amely pápai kiváltságból fakadóan a Ferences Világi Rend lelki és lelkipásztori gondozását az egyazon lelki családhoz való tartozása folytán a ferencesek első rendjeire és a TOR-ra bízta az altius moderamen értelmében ( 303 CIC).

Saját jogunk és az egyházi törvények tükrében az OFS egy világi természetű rend, amelyet Szent Ferenc alapított, és mint ilyet a római pápa ismer el, aki annak a Szentszéknek a Római Kúriához tartozó CIVCSVA (vagyis közkeletű nevén) a Szerzetesi Kongregációján keresztül gondoskodik róla, amely azt kánonilag felállította, megadta a Regulát, az Általános Konstitúciókat és a Szertartáskönyvet, valamint az Első Rend és a TOR által megadta a kollegiális segítség és az Altius Moderamen kiváltságát (1.4, 85.2 CC.GG. OFS): Rendnek lenni, következésképpen egy Rendhez tartozni, és fogadalmat tenni a Regulára, az azt alkotó jogi normák elfogadását jelenti.

Scroll to Top